Методична розробка плану-конспекту відкритого заняття на тему:
«Виготовлення ляльки «Янгол»
08.12.15 І група
(1 рік навчання, початковий рівень, вихованці 6-8 років)
(вивчення
даної теми за програмою розраховано на 2 заняття (4 години)
Методична розробка плану-конспекту відкритого заняття на тему:
«Виготовлення ляльки «Янгол»
08.12.15 І група(1 рік навчання, початковий рівень, вихованці 6-8 років)
(вивчення даної теми за програмою розраховано на 2 заняття (4 години)
Мета:
Навчальна: активізувати інтерес
дітей до історичних витоків свят і обрядів зимового календарного циклу в
Україні; дослідити етнографічний матеріал про традиції та технології
виготовлення ляльки «Янгол»; розширення знань дітей щодо виготовлення та оформлення
обрядових ляльок щодо Новорічних та Різдвяних свят; вміння користуватися
інструкційно-технологічними картками.
Виховна: виховувати любов,
бережливе ставлення до надбань української культури, потяг до збереження
народних традицій; взаємоповагу під час проведення практичних робіт;
відповідальне ставлення до навчання, охайність та суворе дотримання правил
безпеки праці.
Розвиваюча: сприяти розвитку умінь
та навичок щодо виготовлення українських обрядових ляльок; розвивати зорову
пам’ять і довільну увагу.
Завдання: виготовлення ляльки «Янгол» за прикладом.
Тип заняття: комбіноване.
Об’єкт праці: обрядові ляльки зимового
календарного циклу – «Янгол».
Наочність: зразки готових ляльок, картинки та зразки з
зображенням українських обрядових ляльок, мультимедійна презентація:
«Виготовлення ляльки «Янгол», інструкційно-технологічна картка: «Виготовлення
ляльки «Янгол», книги та альбоми про українські народні іграшки.
Інструменти та матеріали: паперові серветки різних
кольорів, нитки (бавовняні та вовняні), наповнювач для голови, ножиці, кулькові
ручки для оформлення обличчя ляльки.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
1. Привітання з гуртківцями;
2. Перевірка присутніх;
3. Перевірка готовності вихованців до заняття
(зошити,
прилади, матеріали для роботи);
4. Призначення чергових.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Керівник гуртка. На минулому занятті ми з
вами розпочали вивчати тему «Свята й обряди зимового календарного циклу» з
розділу «Новорічний обряд в Україні. Обрядові ляльки до новорічних та різдвяних
свят». Ви вивчали конструкцію, традиційні способи та технології виготовлення ляльок
до новорічних та різдвяних свят. Зараз ми перевіримо, наскільки добре ви
засвоїли матеріал. Дайте відповіді на мої питання:
1. Яке значення мали свята й обряди зимового календарного циклу для наших предків в минулому?
2. Яку функцію виконували обрядові ляльки?
3. Які матеріали використовувалися для виготовлення обрядових ляльок у давнину?
4. Який спосіб для виготовлення ляльки використовується частіше всього?
1. Яке значення мали свята й обряди зимового календарного циклу для наших предків в минулому?
2. Яку функцію виконували обрядові ляльки?
3. Які матеріали використовувалися для виготовлення обрядових ляльок у давнину?
4. Який спосіб для виготовлення ляльки використовується частіше всього?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Керівник гуртка. Нам відомо, що таке
іграшки та яке важливе місце в житті людини вони посідають.
Мозковий
штурм
Скажіть мені будь ласка, а хто з вас коли-небудь створював сам ляльку або яку-небудь різдвяну іграшку?
Проблемне запитання
Як ви вважаєте? Чому потрібно вивчати традиції народних іграшок?
Як ви вважаєте? Чому потрібно вивчати традиції народних іграшок?
(Прогнозовані відповіді гуртківців: 1,2,3)
Керівник гуртка. Так, через гру та іграшку ви пізнаєте світ, відбувається ваша соціалізація у суспільстві. (Коли дитина самостійно виготовляє іграшку за народними традиціями, у неї формуються основи
цілісної народної культури через розвиток історичної пам’яті, розвиваються її
творчі здібності, абстрактне мислення, уявлення. Також створення дитиною такої
іграшки розвиває моторику пальців (відповідно, розвиває і частину мозку, що
відповідає за мовлення малюка). Створюючи іграшки за народними традиціями,
граючись ними ви долучаєтесь до набутків творчої спадщини українського народу.
Ми з вами з’ясували, що однією з багатьох функцій народної іграшки була обрядова.
У давні часи багато народних свят на селі супроводжувалось створенням ляльок та
іграшок.
Традиційна новорічна обрядовість українців – це ціла
низка зимових свят, серед яких виділяється період дванадцятидення з
кульмінаційними точками: Різдво, Новий Рік і Хрещення. Навколо цих свят,
протягом віків, склався надзвичайно багатий комплекс звичаїв та обрядів.
Тож сьогодні ми з вами долучимося до світу цікавого
заняття – виготовлення обрядових ляльок за народними традиціями.
Проблемне
запитання
Яки ви знаєте обряди,
пов’язані з ляльками?
(Прогнозовані відповіді гуртківців: 1,2,3)
Отже, тема нашого заняття звучить так: «Виготовлення ляльки «Янгол».
Завданням нашого заняття є на основі зразків українських традиційних ляльок, виготовити за прикладом ляльку «Янгол».
Гра
«Асоціації»
(Потрібно
назвати слова, які виникають при слові: «Янгол»)
(Прогнозовані
відповіді: небо, мир, добро, ніжність, крила, краса, чистота, людяність,
чесність, свято, Святий Миколай, Різдво, ялинка, вертеп, діти, свіча, зірки,
пісні, коляди, церков, німб, охоронець, оберіг, руки…)
ІV. Викладання нового матеріалу.
Керівник гуртка. Одним із найшановніших народних
свят слов’янського народу було і є Різдво. Раніше до цього свята у кожній хаті обов’язково
ставилось «Хлібне дерево» або найчастіше його називають «Дідух». Із першою
Різдвяною зіркою люди заносили його у хату, ставили на найпочесніше місце – під
образами. Згідно із традиціями, Дідух – це останній обжинковий сніп. Овес,
жито, пшениця, льон – його основні складові. Такий Солом’яний оберіг – це дух
предків, дідів, збереження традицій і пам’яті родини. Це символ доброго врожаю,
миру й злагоди в родині, достатку у домі.
Традиції ставити в оселі на
покутті Дідуха походить ще з дуже давніх часів. У дохристиянських віруваннях
він був утіленням бога Коляди, символом пам’яті про предків. Святковий сніп,
зазвичай прикрашений кольоровими стрічками, перебував у хаті протягом тижня
(подекуди навіть до Водохреща).
Оселю прикрашали саморобними
іграшками з соломи, паперу, горіхів, яєчних шкарлупок, яблук і клаптиків
тканини. Кожна іграшка (тим паче, Різдвяна) несла у собі велике символічне
навантаження. Так, голуб символізував Святий Дух, півник – вогонь,
сонечко, коник – символ добра, щастя, світла, зірочки символізували Віфлеємську
Зорю, що засяяла на небі у Різдвяну ніч.
Ялинка ж стала символом зимових свят відносно нещодавно – загально прийнятої традиційності вона набула тільки у двадцятому сторіччі, та дуже рідко селянська родина могла порадувати діточок Різдвяною ялинкою. З розповідей літніх людей відомо, що раніше на Новорічні свята, замість ялинки, оселю прикрашали гілками дерев, що росли під хатою у садочку, які ставили у воду з таким розрахунком, щоб вони розпустилися до Різдва. Частіш за все, це були гілочки вишні,
та, якщо вишневого дерева не було, ставили гілки груші, яблуні або сливи та наряджали їх саморобними
іграшками.
Можна впевнено стверджувати, що
аутентична традиція наряджати гілку плодового дерева зберігалась в українських
селах і в середині ХХ сторіччя. Та, на жаль, символічне значення цієї традиції
почало втрачатись уже наприкінці ХІХ – початку ХХ сторіччя. Якщо колись у
слов’янських народів ялинка була недобрим символом смерті, а квітуча Різдвяна
гілка символізувала плодючість, відродження природи і світла, то вже у
двадцятому сторіччі селяни ставили Новорічну гілку лише тому, що не мали змоги
придбати (а, тим паче, зрубати у державному лісі) ялинку. Обрядова й оберегова
функції іграшок також були майже втрачені і їх головними функціями стали ігрова
і виховна.
Створення таких іграшок не
передбачає використання голки, а подекуди і ножиць, тож такі забавки можуть
самостійно виготовляти навіть маленькі діти (якщо дорослі заздалегідь заготують
для них клаптики тканини необхідного розміру та шматочки ниток).
Вважаю, що однією з найяскравіших святкових
іграшок є Янгол. Янголят робили з соломи, тканини або паперу. Робили їх на
Різдво, на Великдень, на Трійцю і на іменини. Їх дарували, прикрашали ними
оселю. На Великдень янголів із тканини робили червоних, на Трійцю − зелених, а
на Різдво – блакитних і білих. Зазвичай, такі іграшки робились виключно з
натуральних матеріалів і, якщо іграшка створюється маленькою дитиною, слід дотримуватись цієї традиції, адже з натуральними тканинами працювати набагато
легше і корисніше, ніж із синтетичними. Якщо янгол створюється не як дитяча
іграшка, а як елемент декору, цілком доречним буде використання органзи,
мережива, стрічок, люрексу, атласу, шовку, жакарду тощо. Є багато варіантів
виконання янголів із тканини та ниточок. Але сьогодні на занятті ми з вами
будемо робити Різдвяного янгола зі паперових серветок.
Гра
«Загадковий пакунок»
(Листоноша
приносить посилки з комплектами для виготовлення ляльок. Треба визначити, які
це деталі, скільки їх потрібно для виготовлення ляльки «Янгол» та намалювати
модель, яку можна зробити за цими викрійками)
Гра «Що в
кулаці»
(Вихованці
повинні ставити запитання та, отримуючи
відповіді, мають змогу дізнатися, що в кулаці? Відповідь - нитки)
Насамперед треба налаштуватися на
те, що зараз робитимете щось дуже важливе – як перед якоюсь значущою подією у
вашому житті. Відкиньте всі думки, що відволікають вас. Це найкращий стан для
створення ляльки.
V. Практична
робота.
Вступний інструктаж: Керівник гуртка. Приготуйте
будь ласка, всі необхідні матеріали для виготовлення янгола. Роздаю
інструкційно-технологічні картки «Виготовлення ляльки «Янгол» (див. Додаток 1).
Також, пропоную під час
роботи, дивиться мультимедійну презентацію «Виготовлення ляльки «Янгол».
Паперові серветки –
чарівний матеріал! Легкий і піддатливий у роботі та одночасно дуже крихкий. Тому, працювати з ними треба досить обережно. А зараз, я пропоную вам стати на деякий
час чарівниками і створити Янгола для себе, ваших близьких за традиціями, які
дійшли до нашого часу.
Перед тим, як почати
роботу, треба згадати щось добре, приємне, гарне, тому що ваш настрій
обов’язково передасться вашої лялечки, вона буде мати саме таку вдачу.
Поточний інструктаж: Над виготовленням ляльки
«Янгол» діти працюють самостійно. Іноді, коли потрібно зав’язати вузлики –
парами. У процесі роботи контролюю дітей, слідкую за правильністю виконання.
Якщо виникають питання – відповідаю, допомагаю.
Заключний інструктаж: По закінченню роботи, обговорюємо типові
помилки, ще раз нагадую, як слід робити правильно, як запобігати ускладнень під
час креслення. Правильність виконання перевіряють діти самі за
інструкційно-технологічною карткою «Виготовлення ляльки «Янгол». Відмічаю дітей
які краще і швидше всіх впорались з роботою.
VІ.
Закріплення нового матеріалу
«Мікрофон»
Керівник гуртка. Ось ви і упоралися з
роботою. Ваші Янголята готові.
1. Що нового ви дізнались сьогодні на занятті?
2. Виготовляючи ляльку за народними традиціями, я пам’ятаю,
що…
що…
VІІ.
Оформлення виставки готових обрядових ляльок
VІІІ. Підсумки
заняття.
Керівник гуртка. Тепер ми з вами знаємо
багато цікавого про українських обрядових ляльок: старовинні повір’я, звичаї та
традиції їх виготовлення. Гадаю, що дивлячись на ваших лялечок ніхто не зможе залишитися
байдужим. Вони такі унікальні та такі гарні, бо в них є частка вашої душі. Ваші
Янголята несуть в собі тільки добрий початок тому, що коли ви їх створювали,
думали тільки про добре, хороше. Маю надію, що і в майбутньому у вас з’явиться
бажання творити прекрасне, а у своїх роботах ви й далі будете відроджувати
традиції свого народу та любов до української культури.
(Перегляд та оцінка виконаних
обрядових ляльок, виявлення недоліків, вибір кращих робіт, нагородження
найактивніших дітей, фото на згадку)
Тож тема, яку ми вивчали
сьогодні на занятті, а саме, прийоми поетапного виготовлення обрядової ляльки
«Янгол» та виконання практичної роботи показало, що ви засвоїли матеріал та
активно попрацювали. Тому можна вважати, що мета заняття досягнута. Вважаю, що
ми з вами й надалі будемо так само плідно працювати.
ІX. Домашнє
завдання.
Керівник гуртка. На наступному занятті ми
будемо з вами продовжувати вивчати традиції та технології виготовлення
обрядових ляльок до новорічних та різдвяних свят, тому підготуйте будь ласка
необхідні матеріали для виконання практичної роботи: клаптики тканини (ситцю,
сатину або льону) світлого кольору та різнокольорові, стрічки, нитки,
наповнювач.
Х.
Прибирання робочих місць.
Гуртківці прибирають свої робочі місця. Черговий прибирає
кабінет – майстерню. Також відмічаю дітей, в яких найчистіші робочі місця.
До побачення!
Додаток 1
ІНСТРУКЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА
За наступними посиланнями доступні два варіанти інструкційно-технологічної картки "Виготовлення ляльки "Янгол":
1) https://drive.google.com/file/d/0B4iqW7lbPRG5Y0VJZUJzVEV6dVU/view?usp=sharing2) https://drive.google.com/file/d/0B4iqW7lbPRG5Yk9NRHVua0UxX3c/view?usp=sharing
Додаток 2
За наступним посиланням доступна мультимедійна презентація: «Виготовлення ляльки «Янгол»: https://docs.google.com/presentation/d/1jPXMlJLEzXlfQ8N2Yv-WiVFzIdvsapubK9BJdaxbt9Y/edit?usp=sharing
Список
використаної літератури:
1. Герус Л.М. Українська народна іграшка. – Львів: Інститут
народознавства НАН України, 2004.
2. Колесник Л. Янголята Святого Миколая / Л. Колесник - Черкаси: видавець Ю.Чабаненко, 2014. - 28 с.
3. Куклы мира: учебное пособие /
[вед. ред. Е.Ананьева; отв. ред. Т. Евсеева]. – М.: Аванта +, 2003.
4. Левина М.С. 365 кукол со всего света. – М.: Рольф, 2000.
5. Мальцева О.С. Новорічні янголята // Трудове навчання в школі. - 2009. - №12(12).
6. Найден О.С. Українська народна іграшка: Історія. Семантика. Образна
своєрідність. Функціональні особливості. – К.: АртЕк, 1999.
7. Найден О.С. Українська народна лялька. – К.: ВД «Стилос», 2007.
8. Напиткіна Г.П. Українська лялька-оберіг. – Тернопіль: Підручники і
посібники, 2007.
9. Терещенко І. Розробка уроку із
захисту творчих проектів учнів // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2008.
- №3.
10. Українська
народна іграшка / [альбом-каталог всеукраїнської виставки / автор-упоряд.
Є. Шевченко]. – К.:Народні джерела, 2011. - 96 c.
Адміністратор блогу видалив цей коментар.
ВідповістиВидалити